Šrotování sladu v domácích podmínkách je jednou z poměrně důležitých činností při vaření piva. Každý řeší šrotování po svém, někdo slad mele na mlýnku na maso, někdo používá mlýnek na kávu či domácho robota. Na počátku jsem testoval všechny citované prostředky, ale neuvědomil jsem si jak hodně procedura ovlivňuje výsledné dílo a hlavně scezování. Až poté co jsem zakoupil knihu Ladislava Chládka „Pivovarnictví“ vydanou Gradou a přečetl si ji, došlo mi kde se stala chyba.
Mletí sladu jakýmkoliv mlýnkem který řeže nebo tříští semena je nevhodné. Cituji autora: Čím menší jsou částice tím rychleji jimi prostupuje voda, která umožní působení enzimů. Slad se však nesmí příliš jemně rozemlít protože by mohly vzniknout problémy při zcezování sladadiny, pokud se pro tento proces používá scezovací káď.Při jemném mletí by došlo k mechanickému poškození pluch a vzniklá vrstva by nebyla kyprá ,což by neúměrně prodloužilo proces scezování. … plucha má při šrotování zůstat pokud možno neporušená protože, při separaci mláta mláta má vytvořit kyprou a snadno propustnou vrstvu mláta. Pokud dojde k rozdrcení pluchy, intenzivně se vyluhuje a do piva přechází více látek které mu můžou dodat drsnou chuť. Tolik citace.
V prvopočátcích vaření piva se ke scezování dokonce používaly proutěné koše, které se zanesly pluchami a vytvořily jemnou filtrační vrstvu. Proto, hlavně v zahraničí, využívají homebreweři k drcení jednoduché válečkové mlýnky podle obrázku. Já věren českému kutilství jsem si ho vyrobil sám. Jinak je samozřejmě možné si mlýnek objednat za cca 50-150 amerických dolarů kdesi přes internet.