Beer Homebrewing – Vaření piva

Homebrewing- nebo česky domácí vaření piva je ve světě velmi oblíbený koníček,  odkud se dostal i k nám. Moje zkušenosti s domácím vařením piva se datují do roku 2008 kdy jsem náhodou našel první recept  na „vaření“ piva – z Cooper kitu – dá se říci instatního piva. Objednal jsem ho tenkrát z Londýna. První pivo bylo dobré, ale nebylo to ono.Prostě jsem chtěl zkusit vařit opravdové pivo. A tak jsem začal vařit pivo z  klasických surovin, chmele a sladu. První pivo jsem vařil ve smaltovaném prádelním hrnci, volba padla na ifuzní technologii, zdála se jednodušší pro začátečníka. První pivo byl svrchně kvašený „ALE“, kvasí za vyšších teplot než ležáky, takže panelákový byt umožnil výrobu vlastního piva. Kupodivu dalo se to pít.

Od té doby se už vypilo piva  víc a my , tedy s juniorem  Markem (OK1BIL), jsme se naučili i uvařit pivo stejné chuti několikrát za sebou. Pokrok.  Několik návštěv Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a zakoupená kniha  „Pivovarnictví“ vydaná nakldatelstvím Grada nás nasměrovala na na technologii i recepty vaření piva. Nechali jsme si vyrobit „mikro-pivovar“ z nerezu na dvacetpět litrů ,zakoupili  zátkovačku  a naučili se něco dalšího o vaření piva.

Teď když jsme se přestěhovali do vlastního a dokončili hlavní práce na domečku,konečně  postavili stožár na antény (jak jinak než RDM 12), dovybavili HAM Shak, letos došlo i na druhý koníček -pivo. Náhodou jsem narazil na stránky Kralupského ďáblíka odkud už byl jen kousek na stránky Franty (OK1DDA)  – pivo Svatavský trpaslík, kde se popisuje využití počítače k řízení amatérské varny. Úžasná myšlenka! Tohle je přesně ono,  jako vždy se do toho bezhlavě vrhám… chyba naběhnul jsem si hned při první instalaci freeware Brauanlage od německého autora Thomase Karpena který je na stránkách výše uvedených popsaný.

Čtyři dny jsem se trápil s instalací a rozběhnutím SW a výrobou jednoduchého čidla. Povedlo se, “ největší záludnost“ jsou knihovny a a dříve instalovaný software se boužel taky netváří vždy přátelsky.  V nejhorším případě je nutné přeinstalovat i celý počítač, jak píše Franta na svých stránkách , který také poskyl „první pomoc“.