Automatizace varny pomocí software Brauanlage

Brauanlage je velice hezký software , který je sympatický  několika zakladními vlastnostmi. První ta nejdůležitější – je pro NEKOMERČNÍ účely

Brauanlage

Brauanlage

zdarma, tedy pro nás hombrewery ideální. Jednoduchost zapojení dvoudrátového snímače  Dalas Semiconductor – DS18S20 (DS1820) se snímáním teploty přes COM port a řízením přes LPT port je skutečně předurčena pro amatérské využití. SW umožňuje přes jednoduchý interface připojit předdefinované  řízené prvky. Míchadlo, topení, čerpadlo, chlazení. Zapojení čidla   je opradu jednoduché a najdete ho na stránkách webů Kralupského ďáblíka nebo  Franty (OK1DDA)  – pivo Svatavský trpaslík odkud jsem  převzal a použil pro svojí varnu. Zapojení desek a návod ke stavbě  pro senzor teploty a reléovou desku (interface)  jsem trošku modernizoval . Nic ovšem nebrání tomu použít desku původní.

Malá nevýhoda software  je poněkuď složité manuální uvedení do chodu  a zastaralé porty COM a LPT,  i když tato zdánlivá nevýhoda naopak může být velkou výhodou neboť cena staršího notebooku nebo PC bude velice lidová. Vyzkoušel jsem instalaci na dvou noteboocích různého stáří  (Sony VAIO a nový Dell jen s USB portem a stejně tak na dvou PC ) s  OS   Windows XP (SP3) , Vista a Widows 7.  Nejméně ošidná je instace na systému Windows XP, u Visty je třeba pamatovat na instalaci SW jako administrátor a je potřeba Brauanlage spouštět s administrátorskými právy. Ve Windows 7 platí totéž, navíc je potřeba spouštět  Brauanlage v tzv. módu kompatibility Windows XP. Nastavení se kompatibility klikněte na ikonu programu pravým tlačítkem myši a zvolte vobu vlastnosti. V okně nastavíte režim kompatibilty. Stejně tak jako použití převodníků USB -RS 232 přináší problémy. Převodník se obvykle nainstaluje jako COM port s dvoumístným číslem (např COM13) a je zbytečně složité překonfigurovávat porty.  Podle mého názoru je nejsnažší uvedení do provozu na počítači s Windows XP a porty COM a LPT což jsem použil já. Využil jsem starý notebook Sony Vaio který je vyhrazen jen pro varnu.

Dopručené kroky pro start automatizovaného vaření.

1. Mechanické sestavení varny se nejméně se dvěma nádobami (každý jistě má svoji představu) pro inspiraci popularmechnics uvádí 9 zajímavých setů.

2. Postavit a  vyzkoušet čidlo pro měření teploty (COM port)

3. Nainstalovat a rozchodit software Brauanlage

4. Vyrobit a otestovat kartu řízení spotřebičů na LPT port

((POZOR  – opět vkládám onu otravnou a otřepanou hlášku, ale zde  je nutno připomenout , že se jedná o zařízení napájené ze sítě a měl by zhotovení provádět člověk s oprávněním viz vyhl .50 …)

5. Můžete vařit